Načítám Akce

« Všechny Akce

• akce již proběhla.

IV Ukrainian Studies in Prague Conference Ukraine Between Soviet Heritage and European Future: The Colonial Aspects of Culture, History and Literature

24. 11. 2022 @ 8:00 - 17:00

Pozvánka na konferenci Ukraine Between Soviet Heritage and European Future: The Colonial Aspects of Culture, History and Literature | Ústav východoevropských studií (cuni.cz)

24th November 2022

Faculty of Arts, Charles University Prague

Jana Palacha sq. 1/2, room 313

Konference ukrajinistů, které byly v průběhu posledních let uspořádány na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy týmem Ústavu východoevropských studií, měly za cíl prohloubit dialog mezi ukrajinskými badateli a akademiky ze západní Evropy. Trvající ruská válečná agrese na Ukrajině znovu otevřela řadu otázek ohledně ukrajinské kultury a dějin nejenom pro odborníky, ale i pro širokou veřejnost. Timothy Snyder, stejně jako řada dalších badatelů, otevřeně označil ruskou agresi na Ukrajině za koloniální válku. Právě koloniální pohled na vztahy Ukrajiny a Ruska se dnes zdá být nejaktuálnější a nejrelevantnější, jelikož navrhuje možné odpovědi na řadu otázek, které mohou vysvětlit podstatu a prameny stále trvající války v Evropě. Ukrajina dnes vystupuje ze stínu impéria nejenom na bojišti, ale také v rovině kultury, dějin, politiky a historiografie. Koloniální studie poskytují možnost zanalyzovat řadu zásadních otázek ohledně ukrajinské minulosti i budoucnosti: jaké byly koloniální strategie v průběhu minulých staletí vůči ukrajinské kultuře, jak byly vnímány na samotné Ukrajině a jaké jsou možné cesty k překonání koloniálního dědictví. Ukrajina se dnes opět nachází na křižovatce dějin, mezi koloniální minulostí a evropskou budoucností. Koloniální dědictví Ruského a sovětského impéria je ale na Ukrajině stále viditelné v různých sociokulturních rovinách. Čtvrtá konference ukrajinistů v Praze poskytne prostor pro diskuzi ohledně koloniální minulosti Ukrajiny a možného překonání imperiálního dědictví.

12.00: Opening

12.30 – 14.00: Section 1

Vakhtang Kebuladze

Taras Shevchenko National University, Kyiv